Openluchtmuseum Bokrijk
<previous   |  43 / 44  |   next> back
Openluchtmuseum Bokrijk museum belgie hoeve boerderij geit station molen kasteel kerk smidse
Paenhuys Diepenbeek
Deze dorpsbrouwerij (17de eeuw) is gebouwd in baksteenmetselwerk, verlevendigd met mergel. Het interieur komt van een voormalige artisanale brouwerij uit Hoegaarden (Brabant). De naam ‘paenhuys’ verwijst naar de panne, de ingemetselde, koperen brouwketel. De hardstenen pomp (1772) aan de voorgevel komt uit Leuven (Brabant).
In dit paan- of brouwhuis moesten de inwoners van Diepenbeek vanaf ca. 1700 verplicht hun bier brouwen. Ze betaalden voor het gebruik van de brouwketels, maar brachten hun eigen grondstoffen mee. De sleutel haalden ze af bij de rentmeester, de vertegenwoordiger van de heer van Diepenbeek. Voordien brouwden Diepenbeekse vrouwen meestal gewoon thuis, in een ketel boven het vuur.
Door de verplichting in een banpaanhuis te brouwen, kon de heer gemakkelijk belastingen innen op bier. Maar de Diepenbekers waren niet tevreden met dat ouderwetse gebruik. Na een lange twist sloot men in 1758 een compromis: voor eigen gebruik mochten inwoners thuis brouwen. De naam Paenhuys komt van ‘panne’, een oud woord voor brouwketel. De brouwinstallatie is afkomstig van brouwerij Tomsin uit Hoegaarden, een gemeente met een rijke brouwtraditie. Niet alle delen van het gebouw zijn even oud. Dat zie je aan de verschillende stenen in de omlijstingen van poort en ramen aan de voorzijde.